Teknoloji

Antarktika’daki deniz buzu 43 yılın en düşük seviyesine indi

BBC’nin haberine göre yaklaşık 40 yıllık verilere bakıldığında rüzgar, sıcak hava ve su gibi nedenlerle deniz buzu örtüsü en düşük seviyeye indi.

Ulusal Kar ve Buz Bilgi Merkezi’nin araştırmasına göre Antarktika kıtasını çevreleyen deniz buzu örtüsü 13 Şubat’ta en düşük seviyesine ulaşarak 1,91 milyon kilometre kareye geriledi.

Antarktika Yarımadası’nın batı ve doğusundaki olağan dışı yüksek sıcaklıklardan bu yılki seviyenin etkilenmiş olabileceği belirtildi. Erimenin devam etmesi beklenirken, bilim insanları Antarktika deniz buzu seviyesindeki bu değişikliğin tek başına iklim değişikliğine bağlanamayacağına dikkat çekiyor.

Ayrıca, Antarktika çevresinde dönen batı rüzgarlarının oluşumu anlamına gelen Güney Halka Modunun (SAM) şu anda çok olumlu bir aşamada olduğu söyleniyor.

Araştırmacılar, uzun vadede SAM’da görülen daha olumlu eğilimlerin, muhtemelen Antarktika üzerinde bir ozon deliğinin varlığı ve atmosferde artan sera gazları ile ilgili olduğunu düşünüyor.

Antarktika’da en düşük deniz buzu seviyeleri 2022’de 1,92 milyon kilometre kare ile bulundu.

Daha önce yapılan çalışmalarda, küresel ısınma nedeniyle uzun vadede deniz buzu seviyelerinde yüzde 12-3’lük bir düşüş olacağı tahmin edilirken Antarktika’da bu varsayımın tamamen yanlış olmadığı belirtilmişti.

Geçen yüzyılın başında Antarktika’daki deniz buzu seviyesinde bir düşüş olduğu ancak daha sonra tekrar arttığından bahsediliyordu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu