Haber

AZERBAYCANLI ÖĞRENCİLER DEPREM MAĞDURLARI İÇİN GÖNÜLLÜ ÇALIŞIYOR

KAHRAMANMARAŞ’ta meydana gelen depremlerin ardından Manisa’da öğrenim gören Azerbaycanlı öğrenciler gönüllü olarak afet bölgesine gönderilen yardım kolilerinin hazırlanmasında görev alıyor. Deprem olduğunu öğrendiğinde mola için Azerbaycan’da bulunduğunu, haber alır almaz Türkiye’ye dönerek yardım çalışmalarına destek verdiğini belirten öğrencilerden Kamila Javadova (20), şunları söyledi: “Bir an önce Türkiye’ye gelip bana yardım etmesini istedim. Orada oturmak benim için zordu. Yaşadıklarını düşündükçe depremin etkilerinden kurtulamadım. Bu çok üzücü bir durum. Boşuna ‘bir millet iki devlet’ demiyoruz. Acınız acımızdır” dedi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin (MİB) çeşitli bölümlerinde öğrenim gören Azerbaycanlı öğrenciler, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 2 büyük depremin ardından yardım çalışmalarına gönüllü olarak destek oldu. Afet bölgesine gönderilmek üzere hazırlanan yardım kolilerinin paketlenmesi ve taşınmasında görev alan öğrenciler, Kızılay Manisa Şubesindeki yardım faaliyetlerine katıldı. Tatil için Azerbaycan’da bulunduğunu ve depremi duyar duymaz yardım için Türkiye’ye döndüğünü belirten CBU Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü 2. sınıf öğrencisi Kamila Javadova, “Depremi duyunca çok etkilendim ve üzüldüm. deprem haberi orda öylece oturmak bana zor geldi manisaya gelir gelmez kızılay manisa şubesine geldim elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım o insanlara yardım ettiğimi bilmek güzel bir duygu Küçük de olsa etkisinden çıkamadım. Çok üzücü bir durum. Boşuna ‘bir millet iki devlet’ demiyoruz. Sizin acınız bizim acımızdır” dedi.

‘ÇOCUKLARI GÜLDÜRMEYE ÇALIŞIYORUM’

CBU Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 1. sınıf öğrencisi Azerin Ahmedova (19), depremin olduğu ilk günden itibaren gönüllü olarak deprem bölgesi için çalıştığını belirterek, duygularını gözyaşları içinde anlattı. Ahmedova, “Depremi ilk öğrendiğimde deprem bölgesinde yaşayan arkadaşlarım aklıma geldi. Ne yapabilirim diye düşündüm. Buraya gelip yardım etmeye karar verdim. Kıyafet, yemek ve hijyen malzemeleri hazırlıyorum.” kıyafetlerinin ortasına hoş notlar bırakın. Binlerce insan hayatını kaybetti, buraya geldim çünkü kendimi çok kötü hissettim. İnsanlar etkilenir. Elimden gelen bu. Elimden geldiğince yardım etmek istedim.”

‘DEPREMİN OLDUĞU İLK GÜNDEN BERİ BURDAYIM’

CBU Hemşirelik Bölümü 1. sınıf öğrencisi Elimr Sadiqov (17), “Depremin olduğu gün Kızılay gönüllü kümesinde gönüllü ihtiyacı olduğunu gördüm. Görür görmez buraya geldim. Elimden geldiğince yardım ettim. Daha fazlasını istedim ama elimden gelenin en iyisi buydu. Korkunç bir durum ama herkesin el ele verip oradaki insanlar için bir şeyler yapması çok güzel. Depremin ilk gününden beri buradayım. Elimden geldiğince çalışmaya devam edeceğim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu