Haber

Biden’dan yeni hata: Bu sefer Alman liderlerin kafası karıştı

ABD Lideri Joe Biden bu kez 2017’de hayatını kaybeden eski Almanya Şansölyesi Helmut Kohl’u Angela Merkel’le karıştırdı.

Manhattan’daki kampanya etkinliğine katılan Biden, 2021’de düzenlenen G7 toplantısında başkanlarla 6 Ocak Kongre baskını olaylarını konuştuklarını hatırlattı.

Biden, Merkel’le anısını anlatmak üzereyken bir hata yaptı ve Merkel’i 2017’de ölen Kohl’le karıştırdı. “Sonra Helmut Kohl bana döndü ve ‘Sayın Başkan, 1000 kişinin yasağı kaldırdığını öğrenseydiniz’ dedi. İngiliz Parlamentosu’nun kapılarına giren bazı polis memurlarını öldürdüler ve başbakanın göreve başlamasını engellediler. Ne dersiniz?’ “dedi” dedi.

6 Ocak’ta 81 yaşındaki Biden, kendisini Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la karıştırdı ve 28 yıl önce ölen eski Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile görüştüğünü söyledi.

Beyaz Saray, Biden’ın dil sürçmeleri, boşlukla el sıkışması ve yere düşmesiyle gündeme gelen hatasını da “Macron” olarak düzeltti.

ÖLÜ BİREYLERLE KONUŞTUĞUNU İLK DEFA DEĞİL

Biden, daha önce de hayatını kaybeden insanlarla defalarca konuştuğunu iddia etti. Örneğin Biden, 2022’de Florida’nın Hallandale Beach kentinde düzenlenen bir mitingde destekçilerine, şeker hastalarında kullanılan insülini icat eden bilim adamıyla konuştuğunu söylemişti. Joe Biden 1942’de doğduğunda insülini keşfeden bilim insanları Frederick Banting ve John Macleod hayatta değildi.

Ayrıca Eylül 2022’de düzenlenen Beyaz Saray Açlık, Beslenme ve Sağlık Konferansı’nda konuşan Biden’ın, konuşmasından bir ay önce trafik kazasında hayatını kaybeden merhum Indiana Cumhuriyetçi Temsilcisi Jackie Walorski’yi toplantıda arayacağı da günlerce konuşulmuştu. seyircilerin ortasında.

DEMANSI VAR MI?

Biden’ın kameralar önünde yaptığı bu gaflar ve sürekli dengesini kaybetmesi ve düşmeleri nedeniyle lider hakkında sürekli bunama iddiaları öne sürülüyor. Demans, bireylerde düşünme, hatırlama ve akıl yürütme gibi bilişsel işlevlerin kaybına neden olan ve günlük yaşamı etkileyen bir hastalıktır.

habercaykara.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu