Haber

Çin ve İsrail’in Ortak Geliştirdiği “Akıllı Sera” Sebze Üretimini Artırıyor

DUYURU (İngilizce): TIAN ZHONGQUAN, Xinhua muhabiri:

“Bahar geldi, Çin’de havalar ısınmaya başladı, tüm canlılar uyanıyor. Bahar, tarım mevsimi. İnsanlar ürünleri modern teknolojilerle yetiştiriyor. Sebze yetiştirmek için geleneksel toprak yerine kepek kullanıyorlar. Peki teknolojiler tam olarak nedir? Burada tarımda kullanılıyor mu? Gidip daha yakından bakalım.”

SES (Çince): LIU QUAN, Hubei Tomato Commune Digital Farm Limited Şirketi Teknik Müdürü:

“Burada yetiştirdiğimiz domatesin adı ‘Candy’. Sınırsız büyüyen, yaklaşık 5 metre yüksekliğe ulaşabilen bir domates türüdür. Hasat süresi uzundur. Domates yetiştirme substratı olarak hindistan cevizi tozu kullanıyoruz. Hindistan cevizi tozun hava geçirgenliği iyidir.Bu domatestir.Köklerin büyümesini sağlar.Hindistan cevizi tozu, zararlıları ve hastalıkları azaltmaya yardımcı olur.Bu nedenle, pestisitleri nadiren kullanırız.Bir ‘kılıç damlatıcı’.Su ile karıştırılmış gübrenin taşınmasını sağlayan bir infüzyon borusu damla sulama sistemi ile domates fideleri.”

Dr. Liu, tüm seranın İsrail ve Çin’de geliştirilen gelişmiş tarım teknolojilerini kullandığını söyledi.

Serada sadece damla sulama sistemi değil, aynı zamanda sıcaklık sensörleri, otomatik ışıklar, katlanır güneşlik sinemaları ve ortam koşullarını değiştirmek için sıcaklığı, nemi ve ışığı otomatik olarak ayarlayan havalandırma ekipmanlarını içeren tam işlevli bir çevre kontrol sistemi bulunmaktadır.

Öte yandan şirket, iki taraf arasındaki alışverişi teşvik etmek için İsrail’den bir tarım uzmanını davet etti.

Şirket şu an itibariyle Yingcheng şehrinde yaklaşık 2 hektarlık modern bir sera kurdu. 0,3 hektarlık bir alanı kaplayan seralarda her biri 4.600 adet domates fidesi dikilmiş ve yıllık 50 ton üretim kapasitesi bulunmaktadır. Böylece geleneksel domates yetiştiriciliğinden elde edilen üretim iki katına çıkarılabilir.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Wuhan’dan bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu