Ekonomi

DTÖ: Küresel mal ticareti büyümesi ilk çeyrekte zayıf kalabilir

Dünya Ticaret Örgütü (WTO) küresel mal ticaretindeki büyüme hakkında  Küresel Mal Ticareti Barometresi Raporu verileri ışığında yaptığı değerlendirmede geleceğe yönelik kaygılarını dile getirdi.

DTÖ yaptığı değerlendirmede, 2022’nin son çeyreğinde ivme kaybetmiş gibi göründüğünü ve bu yılın ilk çeyreğinde zayıf kalmasının muhtemel olduğunu bildirdi.

DTÖ Küresel Mal Ticareti Barometresi yılda dört kez yayınlanmaktadır.

DTÖ Mal Ticareti Barometresi 96,2’den 92,2’ye düştü

Raporda, bir önceki raporda 96,2 puan olan DTÖ Mal Ticareti Barometresinin 92,2’ye gerilediği belirtildi.

2022’nin üçüncü çeyreğinde güçlü büyüme

Raporda, dünya mal ticareti hacmi büyümesinin 2022’nin 3. çeyreğinde güçlü olduğu ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,6 artış kaydettiği hatırlatıldı.

Geçen yılın ilk üç çeyreğinde kümülatif yıllık büyümenin, DTÖ’nün Ekim 2022’deki yüzde 3,5’lik artış tahmininin üzerinde yüzde 4,4 olduğu kaydedildi.

Raporda, öncü göstergelerin, üç aylık ticaret hacmi büyümesinin 2022’nin 4. çeyreğinde muhtemelen negatife döneceğini ve yıllık ticaret hacmi büyümesinin yukarıda belirtilen tahminle uyumlu olacağını gösterdiği belirtildi.

Çin limanlarının konteyner elleçleme kapasitesi toparlanıyor

Çin limanlarının konteyner taşıma kapasitesi toparlanmaya başladığı için ticarette beklenen yavaşlamanın kısa ömürlü olabileceği belirtildi.

Otomotiv eserler endeksi güçlü

Raporda, barometrenin tüm bileşen endekslerinin, ABD, Avrupa ve Japonya’daki Çin’den daha yüksek satış ve üretim rakamlarıyla desteklenen 105,8 puan olan otomotiv eser endeksi dışında trendin altına düştüğü belirtildi.

Raporda, ihracat sipariş endeksinin 97,4 puan ile trendin altında kalsa da yakın gelecekte olası bir yükselişe işaret ettiği vurgulanıyor.

Barometrede 100’ün üzerindeki okumalar trendin üzerinde büyümeyi gösterirken, 100’ün altındaki okumalar trendin altında büyümeyi gösterir.

Ulaşım trendin altına düştü

Konteyner taşımacılığı, hava taşımacılığı, elektronik aksamlar ve hammaddeler endekslerinin gerileyerek trendin altında kaldığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu