Haber

İsviçre, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümüne ithaf edilen eseri gerçekleştirdi

İsviçre’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı anısına ithaf ettiği eser, ilk kez Ankara’daki İsviçre Büyükelçiliği konutunda icra edildi.

Eserin CSO Ada’da gerçekleştirilen dünya prömiyerine İsviçre’nin Ankara Büyükelçisi Jean-Daniel Ruch, İsviçreli ünlü müzisyen François Lindemann, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Cemi’i Can Deliorman, perküsyon sanatçısı OK Temiz ve çok sayıda davetli katıldı.

İsviçreli ünlü müzisyen Lindemann’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı münasebetiyle bestelediği eser, İsviçre ile Türkiye arasındaki dostluğu temsil ediyor.

Prömiyer öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan Büyükelçi Ruch, iki ülkenin Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana yakın ilişkiler içinde olduğunu belirterek, “Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan etmesinden sonra İsviçre, Türkiye’yi kısa sürede tanıdı ve İsviçre, Türkiye’yi kısa sürede tanıdı. Birkaç yıl sonra da yeni başkent Ankara’da büyükelçiliğini açtı.” dedi.

Büyük bir Türk diasporasının on yıllardır İsviçre’de yaşadığını ve ülkenin siyasi hayatında aktif rol oynadığını belirten Ruch, “İsviçre aynı zamanda Türkiye’nin en büyük 8’inci yatırımcısı ve burada binlerce sermaye yaratan 300’den fazla şirket tarafından temsil ediliyor. Meslekler.” söz konusu.

Ruch, ülkesinin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına kalıcı bir şeyler sunmak istediğini vurgulayarak, “Böylece iki millet arasındaki bağları ve uzun süreli dostluğumuzu simgeleyen özel bir eser bestelendi.” Bu kelimeyi kullandı.

Eser, Ankara’daki galasının ardından 27 Kasım’da İstanbul’da sahnelenecek.

habersariyahsi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu