Haber

Kocaeli için kentsel dönüşüm fırsatı

KOCAELİ (İGFA) –Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, kent genelinde farklı kat yüksekliklerinde 315 bin civarında binanın bulunduğunu açıkladı.

Başkan Büyükakın, 1999 depreminden önce yaklaşık 160 bin binanın inşa edildiğini de bildirerek, 2007 ve 2018 yıllarında yeni imar yönetmeliği çıkarıldığını hatırlattı. Kocaeli’de 2007 öncesine ait 250 bin bina bulunduğunu belirten Başkan Büyükakın, şöyle konuştu: Kocaeli Bina Envanteri Çalışması kapsamında yaklaşık 200 bin binanın taraması tamamlandı. 1999 depremi öncesindeki binaların tamamı tamamlandı. Bunlardan 2007 yılına kadar 50 bin civarında kaldı. Riskli alanlar düzenlemesine ilişkin ise “Büyükşehir Belediyesi olarak kentsel dönüşüm açısından çok değerli olan bu çalışmayı, dirençli bir şehir olan Kocaeli’ye giden yolda bir kentsel dönüşüm fırsatı olarak görüyoruz” dedi.

DÖNÜŞÜMDE BÖLGESEL BAZLI ÇALIŞMALAR

Dönüşümün mümkün olduğu alanların fizibilite çalışmalarının da sürdüğünü sözlerine ekleyen Önder Büyükakın, “Kamu, özel sektör örneğin Kent Konut şirketimiz veya TOKİ ile yapılacak projeler üzerinde de çalışmalar yürütülüyor. Mayıs ayına kadar bu çalışmalar büyük ölçüde tamamlanacak. “Önümüzdeki dönemde parsel bazlı değil, ada bazlı, hatta bölge bazlı çalışmalar tamamlanacak, tüm paydaşlarla irtibat çalışmaları yürütülecek. “dedi.

”SADECE BİNALAR DEĞİL, YOLLAR, KAVŞAKLAR, OKULLAR”

Kentsel dönüşüme kentsel dönüşüm perspektifinden bakılması gerektiğine değinen Başkan Büyükakın, “Halkın isteklerinin dikkate alındığı, herkesin ikna edildiği, memnun olduğu, herkesin razı olduğu bir analiz sistemi ve uzlaşı sistemi üzerinde çalışmalar tamamlandıktan sonra” dedi. Herkes ikna olmuş ve memnunsa kentsel dönüşümle ilgili bir çalışma yapılacak.” . Parsel bazında düzenleme yaparsanız eski binalar yenilenecek ama şehrin siluetinde bir değişiklik olmayacak. Bunu bir kentsel dönüşüm fırsatı olarak da değerlendirebiliriz. Binaları depreme karşı güvenli hale getirelim ama bunu yaparken şehri de birbirini tamamlamayan dar sokaklardan, çıkmaz sokaklardan kurtaralım. Bu yapı stoğunu o kadar yenileyelim ki kentte yeni ulaşım aksları oluşsun. Kentte sosyal tesisler, çocuklarımızın okuyacağı okullar için gençlerimizin, yaşlılarımızın, kadınlarımızın kentte kendilerini huzur içinde hissedecekleri kamusal alanlar oluşturalım. “Otopark sorununu çözmeyi düşündüğümüzde aslında bunu bu anlamda bir kentsel dönüşüm fırsatı olarak görmeliyiz” dedi.

”ANA KONU AFET YÖNETİMİ”

Konuya sadece deprem yönetimi olarak değil, afet yönetimi olarak da bakılması gerektiğinin altını çizen Başkan Büyükakın, sözlerini şöyle tamamladı; ”Afet risklerine karşı sanayi tesisleri ve ulaşım yapılarının durumunun da incelenmesi gerekiyor. Bu çalışma devam ediyor. Bir yandan kavşak, viyadük ve yol yapılarının incelenmesi gibi kamu binalarının taranması da titizlikle sürüyor. Arkadaşlarımız sanayi tesislerinin afete hazırlık planlarını incelemeye başladı. Afete hazırlık planlarının aslında dirençli şehirler mantığı çerçevesinde bir bütün olarak takip edilmesi gerekiyor. Her konunun muhataplarla birlikte ve zamanında ele alınması gerekir. Herhangi bir veri olmadan bunu yapmak mümkün değildir. Veriler büyük ölçekte de tamamlandı. Şehrimiz bu anlamda gerçekten örnek bir çalışma gerçekleştirdi. Envanter çalışmasını birlikte yürüttüğümüz Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odamız bu projeyle ilgili diğer illerden de davet alıyor. Bu örnek çalışmayı başka yerlerle de paylaşmak istiyoruz.”

haber-ikizce.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu