Haber

Toyota, tamamen katı hal pille çalışan elektrikli aracını 2027’de piyasaya sürmeyi planlıyor

TOKYO, 13 Haziran (Xinhua) — Japon otomobil üreticisi Toyota Motor Company, tamamı katı hal pille çalışan elektrikli aracını (EV) 2027 prestijinde piyasaya sürmeyi planlıyor. Şirket, bu teknoloji ile otomobilin sürüş menzilini tek bir şarjla iki kattan fazla artırmayı hedefliyor.

Nikkei Asia gazetesinde Salı günü yer alan habere göre Toyota, Japonya’nın Shizuoka eyaletindeki araştırma merkezinde yaptığı son basın açıklamasında, yeni nesil ve tamamı katı hal pilleri 2027 veya 2028 yılına kadar pratik kullanıma sokmayı hedeflediğini duyurdu.

Katı hal pillerinin ömrünü uzatma sorunu, bu teknolojinin ticari uygulanabilirliği önünde bir engeldi. Ancak gelen habere göre Toyota bu zorluğun üstesinden geldi. Bir sonraki sorun olarak seri üretim kapasitesinin geliştirilmesi önündeki engel aşılırsa elektrikli araç pazarının resmini yeniden çizmek mümkün görünüyor.

Raporda, 100 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklara dayanabilen ve bozulmaya karşı daha dirençli olan tamamen katı hal pillerin 10 dakikadan daha kısa sürede şarj edilebildiği ve bir araca 1.200 kilometre güç sağlayabildiği belirtildi. Bu fiyat, geleneksel lityum iyon pillerin 2,4 katına karşılık geliyor.

Daha önce tamamen pille çalışan araçları benimseme konusunda isteksiz görünen Toyota, geçen yıl dünya çapında tek başına 20.000 elektrikli araç sattı. Ancak şirket Nisan ayında 2026 yılına kadar 10 yeni elektrikli araç modeli tanıtmayı ve yılda 1,5 milyon pilli elektrikli araç satmayı planladığını duyurmuştu.

Kaynak: Xinhua / Araba

kesanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu