Haber

Mısır Parlamentosu, Süveyş Kanalı’na ilişkin yasa tasarısını prensipte onayladı

Mısır Parlamentosu’nun Süveyş Kanalı’nın varlıklarının satışına ve kiralanmasına izin veren “tartışmalı yasa tasarısını” prensip olarak onayladığı belirtiliyor.

Mısır Temsilciler Meclisi’ndeki Karma Komite’den yapılan yazılı açıklamaya göre, kanun taslağı Süveyş Kanalı İdaresi’ne fon oluşturmayı, Kanal İdaresi’nin gelirlerine katkı sağlamayı ve yatırımlarında sürdürülebilir kalkınmayı sağlamayı amaçlıyor.

Bir süredir Mısır kamuoyunda tartışmalara yol açan söz konusu yasa tasarısı, Meclis tarafından ilke olarak onaylandı.

Tasarının yasalaşması halinde, Kanal Yönetimi’ne “kurumun sabit ve taşınır mallarını satma, satın alma, kiralama, işletme ve bunlardan kurumun geleceği için yararlanma” izni verilmesi öngörülüyor.

Mısır yerel basınında Meclis İşleri Müsteşarı Ala Fuad, “planlanan fonun kanalı satmayacağını, geliştirerek gelir elde edeceğini ve kanal için harcayacağını” bildirdi.

Söz konusu kanuna, devlet dışından yerli veya yabancı ortakların Kanal Kurumu’nun mülkiyetine müdahil olma ihtimalleri nedeniyle itiraz edilmektedir. Buna rağmen hükümet, yasanın “Kanal İdaresinin sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya katkıda bulunma kapasitesini artıracağını” savunuyor.

Süveyş Kanalı İdaresi’nin, akıntının gölgesinde doğu ve batının ortasında deniz seyrüseferinde en kısa yol olma rolünü geliştirmek için kanalın gelirlerinden en iyi şekilde yararlanmayı hedeflediği belirtildi. ekonomik koşullar ve uluslararası ticaretin önündeki engeller.

Süveyş Kanalı Yönetim Lideri Usame Rabi dün yaptığı açıklamada, 2022-2023 mali yılında kanalın gelirlerinin 8 milyar dolara ulaşmasını öngördüğünü söyledi.

Süveyş Kanalı, 2021-2022 mali yılında bir önceki mali yıla göre yüzde 21 artışla 7 milyar dolar gelir elde etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu